Jeśli chcemy zoptymalizować i przyspieszyć transport, powinniśmy poszukiwać rozwiązań coraz to bardziej dopasowanych do wyzwań. Odpowiedzią na rosnące wymagania klientów może być transport multimodalny. Co to takiego? Odpowiedzi udzielimy w dalszej części artykułu.
Czym jest transport multimodalny?
Transport taki jest po prostu swego rodzaju połączeniem dwóch różnych rodzajów transportu w jedną całość, co umożliwia, jeśli zajdzie taka potrzeba, przeładowanie towaru do innej jednostki transportowej. Oczywiście, nie zawsze jest to konieczne.
Transport multimodalny najczęściej wykorzystywany jest do przewozu towarów na bardzo duże odległości – a zatem mowa tu o przewozie międzynarodowym, a nawet międzykontynentalnym. Najważniejsze reguły i informacje dotyczące transportu multimodalnego zawarte są w dokumencie FBL – FIATA Multimodal Transport Bill of Lading.
Najważniejsza zasada tego rodzaju transportu jest taka, że operator multimodalny odpowiada za towar podczas całej trasy przewozu (a nie tylko wybranej jego części).
Najważniejsze rodzaje transportu multimodalnego
Transport multimodalny podzielić można na dwa mniejsze rodzaje: transport intermodalny, a także transport kombinowany. Niekiedy terminy te stosuje się zamiennie, jest to jednak podejście błędne.
W tym pierwszym przypadku, chociaż transport odbywa się przy wykorzystaniu kilku różnych jego gałęzi, towar nigdy nie opuszcza pierwotnej jednostki ładunkowej. Oznacza to, dla przykładu, że cały czas podróży spędza on w jednym, nieotwieranym kontenerze, transportowanym przez pewien czas drogą lądową, a następnie – morską lub lotniczą.
Z kolei transport kombinowany zakłada, że większa część trasy odbędzie się drogą morską, lub lotniczą, co pozwala w szybkim tempie pokonać duże odległości. Niemniej jednak, transport do ostatecznego celu odbywa się przy wykorzystaniu samochodów, na dużo krótszych trasach.
Transport multimodalny – wybrane przykłady
Istnieje wiele sposobów transportu multimodalnego. Ostatecznie wybrane rozwiązanie zależeć będzie między innymi od odległości między punktem nadania a odbioru przesyłki, a także od dostępności środków przewozowych.
Wyróżnić możemy:
- przewóz samochodowo-kolejowy,
- przewóz samochodowo-lotniczy,
- przewóz kolejowo-morski,
- przewóz samochodowo-koloejowo-letniczy,
- oraz wiele innych.
Przy podejmowaniu decyzji zawsze brany jest pod uwagę między innymi czas dotarcia transportu do wyznaczonego miejsca docelowego.
Zalety i wady transportu multimodalnego
Omówimy teraz najważniejsze wady i zalety, jakie niesie ze sobą transport multimodalny.
Przede wszystkim – umożliwia on szybką dostawę towaru nawet na bardzo dalekie odległości. Stanowi z tego względu świetny sposób na transport towarów o stosunkowo krótkim terminie przydatności do spożycia. Ponadto charakteryzuje go stosunkowo niska cena (szczególnie w przypadku spedycji morskiej). Transport taki jest też wysoce bezpieczny – szczególnie, jeśli mowa o transporcie intermodalnym.
Oczywiście, transport multimodalny ma też swoje wady. Przede wszystkim, w większości przypadków konieczne jest łączenie wielu opakowań w jedną całość, co bywa kłopotliwe. Ze względów technicznych i humanitarnych mocno utrudnione są możliwości przesyłania żywych zwierząt.
Podsumowanie
Transport multimodalny ma wiele różnych zastosowań i sprawdza się w wielu okolicznościach. W dzisiejszych czasach cieszy się on dużym zainteresowaniem, ze względu na korzyści, jakie z niego płyną. Transport multimodalny to najlepszy sposób na szybki transport towarów na dalekie dystanse.
Dodaj komentarz