Magazyny czasowego składowania – czym są i do czego służą?

Magazyny czasowego składowania - czym są i do czego służą?

Eksport i import to jedne z najważniejszych działów logistyki. Jednak sprowadzenie towarów z zagranicy lub wysyłanie za granicę, jest związane z ogromną ilością procedur. O ile Unia Europejska wprowadziła mechanizmy, dzięki którym procedury są łatwiejsze i jest ich mniej, dotyczy to głównie produktów, które są „w obiegu” na terenie wspólnoty, o tyle w przypadku produktów z pochodzenia poza wspólnotowego procedury dalej bywają zawiłe, a załatwienie wymaganych formalności trwa długo. Na szczęście z pomocą przychodzą magazyny czasowego składowania.

Magazyn czasowego składowania, do czego jest przeznaczony?

W momencie sprowadzania towaru spoza wspólnoty firma sprowadzająca musi uregulować niezbędne należności. Wszystko to powinno być załatwione w momencie przekraczania towaru przez granicę naszego kraju. Niestety, nie zawsze udaje się dopełnić wszystkich formalności w terminie. W takim momencie, aby zyskać na czasie, właściciel towaru musi znaleźć miejsce, gdzie w pełni legalnie może przytrzymać towar. Takim miejscem jest właśnie magazyn czasowego składowania.

Magazyn taki znajduje się pod całkowitym dozorem celnym i pozwala „zawiesić” wjazd towaru na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Okres składowania asortymentu nie może przekroczyć 90 dni.

Póki produkty są w magazynie czasowego składowania, właściciel towaru może dokonać uzupełnienia dokumentacji, wykonywać niezbędne badania. Niedozwolone jest konfekcjonowanie takiego towaru oraz jego przepakowanie.

Magazyn czasowego składowania i jego funkcje

Najważniejszą funkcją, jaką pełni taki magazyn jest przechowywanie towaru, przygotowywanego do odprawy celnej. Korzystając z takiego magazynu, właściciel towaru zyskuje czas, którego mu zabrakło i nie ryzykuje odesłania towaru z powrotem do kraju zakupu.

Warunki, jakie musi zapewnić MCS?

Magazyn czasowego składowania, według przepisów prawa celnego powinien zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo dla przetrzymywanego towaru.

Odpowiednia dokumentacja poświadcza o tym, że magazyn jest dostosowany do składowania konkretnego towaru. Dotyczy to przede wszystkim towarów niebezpiecznych lub takich, które wymagają odpowiedniej temperatury przechowywania.

Ostatnim warunkiem, jaki musi spełnić taki magazyn, jest przechowywanie towaru w taki sposób, aby w każdej chwili miały do niego dostęp służby celne i skarbowe.

Co musi zrobić właściciel towaru, aby mógł skorzystać z takiego magazynu?

Pierwszą czynnością, jaka należy zrobić, jest wykupienie takiej usługi od firmy, która prowadzi magazyn czasowego składowania. Przechowywania towarów niewspólnotowych, to koszt 2% wartości celnej towaru w pierwszym oraz 1% w kolejnych miesiącach przechowywania.

Oprócz wykupienia usługi składowania właściciel towaru musi złożyć odpowiednią deklarację w urzędzie celno-skarbowym.

Kto może skorzystać z magazynu czasowego składowania?

Duże przedsiębiorstwa, małe lub średnie firmy, każda firma, która eksportuje lub importuje towar, ma prawo skorzystać z takiego magazynu. Oczywiście musi w tym celu wypełnić odpowiednie formalności i ponieść stosowne opłaty.

Logistyka jest nieoderwanie związana z czasem. Jednak firmom, które zajmują się eksportem i importem, czasami go zabraknie, aby dopełnić niezbędne formalności. Na szczęście są rozwiązania, które pomagają w takich sytuacjach i pozwalają odroczyć wypełnienie niezbędnej dokumentacji. Takim rozwiązaniem są magazyny czasowego składowania, które, choć nie zawsze będą tanim rozwiązaniem, to będą najwygodniejszą i jedyną formą przytrzymania towaru w celu załatwienia niezbędnych formalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *