Palety są bardzo popularną konstrukcją, która znacznie ułatwia i przyspiesza cały proces transportu. Sprawdź, czym dokładnie są i jaką odgrywają rolę we współczesnej spedycji. Dowiedz się także, jakie są ich rodzaje oraz co przewozi się za pomocą palet.
Palety – co to jest?
Palety to płaskie platformy, które ułatwiają proces transportu. Dzięki nim możliwe jest przenoszenie oraz składowanie towarów w bezpieczny sposób. Stosowane są jako płaskie podłoże, na którym można umieścić drobne lub ciężkie produkty i dzięki temu sprawnie je przewozić.
Palety wykonuje się zazwyczaj z drewna, choć na rynku są także dostępne plastikowe i metalowe rodzaje. Najbardziej popularne z nich mają 25 kg, dlatego ich przenoszenie odbywa się za pomocą wózków widłowych. Dzięki nim możliwe jest także układanie jednej palety na drugiej, co znacznie przyśpiesza proces ich segregacji, przewożenia i załadunku na pojazd transportowy.
Cena jednej palety oscyluje w granicach 15-50 zł za jedną sztukę. Tak duża rozbieżność wynika z zastosowanych materiałów, jakości oraz trwałości platformy. Najtańsze z nich zazwyczaj nadają się jedynie do jednokrotnego użytku.
Rola palet w transporcie
Palety sprawdzają się przede wszystkim tam, gdzie konieczny jest transport dużej ilości towarów o niewielkich gabarytach. Ich umieszczenie na platformach umożliwia sprawny przewóz.
Palety zwiększają także bezpieczeństwo produktów, a tym samym personelu. Dzięki nim towar nie spadnie, ponieważ jest stabilnie ułożony. Tym samym nie zepsuje się ani nie uszkodzi ciała pracownika.
Ponadto palety umożliwiają także zmniejszenie powierzchni magazynowej. Pozwalają na dokładną segregację i ułożenie produktów, a to sprawia, że zajmują one mniej miejsca niż przy klasycznym przechowywaniu.
Rodzaje palet w transporcie
Istnieje kilka rodzajów palet. Przede wszystkim dzieli się je ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Znaczenie ma także ich wielkość.
Ze względu na materiał palety dzieli się na drewniane, plastikowe oraz metalowe. Pierwsze z nich są najbardziej popularne – stanowią doskonałe połączenie jakości oraz trwałości. Plastikowe natomiast wykorzystuje się głównie do transportu artykułów spożywczych, ponieważ łatwo je utrzymać w czystości. Metalowe umożliwiają transport ciężkich towarów.
Ze względu na wielkość palety dzieli się na:
- europalety – te z kolei mogą mieć aż cztery rozmiary: 800 × 600 mm, 800 × 1200 mm, 1200 × 1000 mm i 1200 × 1000 mm;
- palety zamknięte LPR i CHEP – są zabudowane z czterech stron;
- palety Stringer – oprócz zabudowy po bokach, mają także zamknięty spód;
- palety Bearer – są to modele dwuwejściowe.
Co przewozi się paletami?
Na paletach przede wszystkim przewozi się drobny towar. Jest on zazwyczaj pakowany do kartonów, a następnie układany na platformie. Może to być m.in. chemia domowa, artykuły dekoracyjne czy odzież.
Dzięki paletom możliwe jest także przewożenie dużych sprzętów AGD oraz materiałów budowlanych. Ułożenie ich na platformach sprawia, że można je łatwo przenieść za pomocą wózków widłowych na pojazdy transportowe.
Na paletach wysyła się także żywność, np. kartony z mlekiem, paczki makaronu czy owoce. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się platformy plastikowe, ponieważ łatwo je utrzymać w czystości.
Choć bez palet współczesny transport nadal istniałby, to z całą pewnością byłby znacznie utrudniony. Dzięki ich zastosowaniu oszczędza się czas, przestrzeń magazynową, a także zasoby ludzkie. Sprawiają one, że przewożenie towarów staje się tańsze i bardziej efektywne.
Dodaj komentarz